Jason-Todd

9 فکت از جیسون تاد که نمیدانستید

9 فکت از جیسون تاد که نمیدانستید

در طی 8 دهه حضور شوالیه تاریکی در کمیک ها، اون تعداد بیشماری از پسر ها و دختر ها رو برای مبارزه کردن در کنارش علیه جرم و جنایت و جنگ های بی پایان علیه ویلن ها در گاتام و دیگر دنیا های DC انتخاب کرده و تعلیم داده. در بین تمام این زیر دست ها و همکار ها، ما دیک گریسون رو به عنوان یکی از بزرگترین دستاورد های بتمن میشناسیم. اما از طرفی دیگه هم میشه جیسون تاد رو به عنوان یکی از بزرگترین شکست های بتمن تلقی کرد.

با اینکه جیسون به صورت دقیق دستورات بتمن رو اجرا میکرد و برای حرف هاش ارزش قائل بود، اما کنترل کردن اون به هیچ عنوان کار ساده ای نبود ! جیسون برای اینکه بتونه جایگاهش رو در خانواده بتمن پیدا کنه و به چیزی که الان هست تبدیل بشه به جهنم رفت و برگشت !

9. اون به عنوان برترین رزمی کار در کل دنیای DC شناخته میشه

Jason Todd vs Batman

اگه قرار بود که جیسون برای همیشه زیر سایه بتمن باشه و توسط اون تعلیم ببینه، مسلما ما فقط شاهد یک رابین عادی با مهارت های رزمی کاملا عادی بودیم. اما بعد از اینکه جیسون دوباره به زندگی برگشت، تمرینات خودش رو با قدرت و جدیت خیلی بیشتر از قبل از سر گرفت.

درست مثل خود بروس وین، جیسون هم تمرین خودش رو با سفر کردن به دور دنیا شروع کرد تا بتونه تمام مهارت های رزمی رو که باهاشون آشنا میشد رو از افراد مختلف یاد بگیره. جیسون در طول تمریناتش زیر دست افرادی مثل : “Batman, The League of Assassins, Lady Shiva و Bronze Tiger” تعلیم دیده و تمام اونها هم از جیسون به عنوان بهترین و دقیق ترین شاگردی که داشتند یاد میکنند.

8. تیراندازی فوق حرفه ای

Jason Todd

با اینکه جیسون داشت تمام قدم های بتمن رو برمیداشت و به کل دنیا سفر کرده بود تا تمام مهارت های رزمی رو یاد بگیره، اما باز هم احساس میکرد که این کافی نیست. جیسون میخواست تا هنر نشونه گیری و استفاده از سلاح های گرم رو یاد بگیره تا بتونه کار هرکسی رو که لازم بود یک بار برای همیشه بسازه.

بعد از اینکه جیسون توسط جوکر به قتل رسیده بود، اون به هیچ وجه نمیتونست قبول کنه که راه و روش بتمن رو پیش بگیره و میخواست تا به روش خودش کار ها رو انجام بده. جیسون میدونست که اگه بخواد در مبارزاتی که قرار علیه بتمن و دیگر ویلن های گاتام داشته باشه پیروز بیرون بیاد و از اونها سرتر باشه، باید کشتن رو با تمام سلاح های ممکن یاد بگیره. جیسون به قدری در نشونه گیری تونست مهارت کسب کنه که میشه اون رو حتی با کسی مثل Deadshot مقایسه کرد.

7. مهارت استفاده از مواد منفجره

Jason Todd

بعد از اینکه جیسون به دور دنیا سفر کرده بود، با استاد های مختلفی سروکار داشت و از اونها مهارت هایی مثل : مبارزه ، نشونه گیری و کشتن رو یاد گرفته بود، هنوز هم اتشش برای اضافه کردن به مهارت ها و مهماتش خاموش نشده بود.برای اینکه جیسون در هدفی که برای خودش تعیین کرده بود، یعنی تبدیل شدن به یکی از برترین مبارز ها و قاتل ها در کل دنیا موفق میشد، اون هنوز باید خیلی چیز های دیگه رو هم یاد میگرفت.

در یکی از سفر هاش جیسون با یکی از استاد های ساخت و استفاده از مواد منفجره آشنا شد و شاگردی اون رو هم کرد. این مهارت نه تنها به جیسون قابلیت ساخت و استفاده از بمب ها و دیگر مواد منفجره خیلی قدرتمند و پیچیده رو میده، بلکه این امکان رو هم برای اون فراهم کرده تا بتونه بمب های مختلف با سیستم های خیلی پیچیده رو خنثی کنه !  

6. خفاش بد !

Jason Todd The Batman

جیسون هیچوقت قبول نکرد تا بتمن رو خورد کنه و بروس وین رو به قتل برسونه. با این حال حتی زمانی که در اتفاقات Final Crisis، بتمن کشته شد، جیسون تصمیم گرفت تا شنل بتمن رو به تن کنه و از اون به بعد با نام بتمن به مبارزش علیه دیگر ویلن ها ادامه بده.

از ابتدای آشناییه بتمن با جیسون تاد، بتمن سعی کرد تا همه چیز رو به جیسون یاد بده و اون رو وادار کنه تا بعد از مرگش به سبک خودش مبارزه کنه و راهشو ادامه بده. متاسفانه بتمن در این کار موفق نشد و میشه گفت که شخصیت جیسون تاد به هیچ وجه شبیه بتمن نبود. برعکس بتمن، جیسون تاد هیچ اهمیتی به زندگی خلافکار ها نمیداد و خیلی راحت با استفاده از اسلحه و متد های مختلف اونها رو به قتل میرسوند. کاری که هیچکدوم از رابین های دیگه انجام ندادند.

5. جیسون توسط سوپربوی به زندگی برگشت

Superboy Prime

در یکی از انیمیشن های DC به نام Under The Red Hood ما شاهد این هستیم که ال غول بعد از اینکه با جوکر قول و قرار هایی میذاره که منجر به کشته شدن جیسون میشه، اون به شدت احساس گناه میکنه و حاضر میشه هر کاری بکنه تا جیسون رو بتونه دوباره به زندگی برگردونه.

اما در کمیک ها، داستان جوره دیگه ای رقم میخوره. بعد از کشته شدن جیسون تاد، سوپربوی پا به دنیا میذاره. سوپربوی طی اتفاقاتی موفق میشه تا تنها با یک مشت، بعد واقعیت دنیا رو میشکنه و باعث میشه که تعداد زیادی بمیرند و همچنین تعداد زیادی رو هم به زندگی برگردوند. همونطور که میشه حدس زد، جیسون تاد هم بین افرادی بود که این مشت به زندگی برگردوند.

4. تالیا ال غول به کمک چشمه LAZARUS انسانیتش رو بهش برگردوند

Talia Al Ghul

بعد از اینکه جیسون به زندگی برگشت، اون دیگه آدم سابقی که میشناختیم نبود و خودش رو باخته بود. اون در کوچه خیابون ها پرسه میزد و کاملا از شخصیت و وجود خودش ناآگاه و نامطمعن بود. اون جایگاه و پست خودش رو در این دنیا فراموش کرده بود و حتی نمیدونست که در کجای دنیا داره قدم میزنه.بعد از اینکه یک دزد در حاده ها قیافه جیسون رو در حال قدم زدن شناسایی میکنه، فورا به سمت تالیا ال غول میره و این خبر هارو به اون میرسونه.

بعد از اون، جیسون به لیگ قاتل ها پیوست به این امید که شاید اونها بتونند شخصیت اون رو دوباره بازسازی کنند و همه چیز رو به یادش بیارند. بعد از تلاش های زیاد، ال غول خسته میشه و تصمیم میگیره که برای آخرین بار هم تلاش کنه. اون جیسون رو به داخل چشمه Lazarus پرت میکنه و بعد از مدتی کوتاه، جیسون دوباره خودش رو پیدا میکنه و همه چیز رو به یاد میاره و ماموریتش رو برای انتقام از افرادی که اون رو به قتل رسوندن شروع میکنه.

3. قدرت فرا انسانی

Jason Todd

بعد از اینکه جیسون از چشمه لازاروس بیرون میاد، اون به عنوان یک آدم جدید پا به دنیا میذاره. حالا جیسون وقتی برای تلف کردن نداره و باید به تمریناتش برسه تا بتونه دوباره به دوران اوج خودش برسه و مهارت های خودش رو تکمیل کنه و از سطح بتمن هم عبور کنه . خوشبختانه چشمه لازاروس به اون در این راه کمک میکنه و به اون قدرت های فرا انسانی میبخشه.

نه تنها جیسون بعد از بیرون اومدن از چشمه لازاروس روح و حافظه خودش رو بدست میاره، بلکه این چشمه به اون قدرت هایی نظیر، قدرت فیزیکی و سرعت فرا انسانی میبخشه. همچنین به اون این قابلیت رو میده تا بتونه حتی عمیق ترین زخم هاش رو به سرعت ترمیم کنه. جیسون اونقدری بعد از برگشتش قدرتمند میشه که تمام ویلن ها و ابرقهرمان ها شوکه میشن. حتی جیسون موفق میشه تا به راحتی دست سوپرگرل رو بشکنه و اون رو به شدت بترسونه.

2. جیسون پیر نمیشه

Jason Todd

همونطور که گفتیم، بعد از اینکه جیسون از چشمه لازاروس بیرون میاد، تمام توانایی های اون تقویت میشن. اما نباید یکی از مهم ترین و کارامد ترین قابلیت هایی که چشمه لازاروس به جیسون داده رو فراموش کرد. اون قابلیت تا ابد جوان موندن رو به جیسون داد !

جیسون به بهترین و کامل ترین شکل ممکن به زندگی برگشت و به اون قابلیت های زیادی برای دور زدن مرگ اعطا شد. با قابلیت هایی مثل تا ابد جوان موندن و ترمیم سریع زخم ها، جیسون بار ها و بار ها موفق شد تا از دست مرگ فرار کنه و زنده بمونه.

1. چرخه بد به خوب و خوب به بد

Jason Todd and Batmobile

زمانی که داریم درباره جیسون صحبت میکنیم، داریم به یکی از پیچیده ترین شخصیت های دنیای DC اشاره میکنیم. با تمام کار هایی که جیسون کرده، اما همیشه تمام این کار ها رو برای برقراری نظم و قانون انجام داده. زمانی که جیسون برای اولین بار در کمیک Crisis On Infinite Earths معرفی شد، اون درحال دزدیدن Batmobile بود و بعد از اون بود که بتمن تصمیم گرفت این مرد جوان رو از خیابون ها جمع کنه و اون رو تعلیم بده تا تبدیل به رابین بعدی بشه.

جیسون بر خلاف خواسته های بتمن، بعد از مرگش و دوباره زنده شدنش راه تاریکی رو در پیش گرفت که این راه، راهه انتقام بود و در اون جسد های زیادی با گلوله اسلحه های جیسون روی زمین افتادند. با تمام اینها، بعد از مدتی جیسون دوباره سعی میکنه تا راه بتمن رو برای برقراری عدالت در پیش بگیره. البته جیسون با اینکه به نظرات و دستورات بتمن احترام میذاشت، اما اون هیچوقت از کشتن افراد زمانی که لازم بود نمیترسید.


نظر شما راجب جیسون تاد چیه ؟ به نظرتون چرا بتمن هیچوقت از اون ناامید نشد ؟


بخوانید :

10 تا از قدرتمندترین و خطرناکترین اعضای Crime Syndicate

5 ورژن خطرناک از هالک

توماس وین : قهرمان یا خلافکار ؟

برترین سریال های نتفلیکس در سال 2019

برترین سریال های دیسی

برترین لایواکشن های دیزنی


instagram
telegram