What-If-Marvel-Peggy-Carter

بررسی قسمت اول سریال ?…WHAT IF

هشدار اسپویل قسمت اول  سریال ?…What if

سریال ?…WHAT IF بعد از مدتی انتظار کار خودش را آغاز کرد و مخاطبان را با اولین انیمشن مارول استودیوز روبه‌رو کرد. انیمیشنی سریالی با محوریت داستان‌هایی که در جهان اصلی رخ ندادند اما در مولتیورس مارول در حال جریانند. طرفدارانی که با کمیک‌های مارول آشنا هستند میدانند ?…WHAT IF دقیقا چه معنایی دارد و قرار است به تماشای چه چیزی بنشینند اما برای  کسانی که فقط فیلم‌ها و سریال‌های مارولی را دنبال کرده‌اند شاید دقیقا مفهوم این سریال مشخص نباشد، اما دقیقا در شروع اولین قسمت از فصل اول سریال توضیحاتی داده میشود که مخاطب را کاملا متوجه میکند داستان از چه قرار است و چگونه این خط‌های زمانی متفاوت به وجود آمده اند.

در شروع سریال صدایی را میشنویم که به ما میگوید: “زمان،  فضا، واقعیت چیزی بیشتر از یک مسیر خطی است. یک منشور از  احتمالات بی‌انتهاست، که یک انتخاب واحد میتواند به واقعیت‌های نامحدود منشعب شود. پدید آمدن دنیاهای متناوب، متفاوت با چیزی که میشناسید. من واچر هستم. من راهنمای شما در این جهان نوین و وسیع هستم، به دنبال من به این سوال فکر کنید: چی میشد اگر…؟” همین صحبت ابتدای اپیزود ما را با ساختار سریال ?…WHAT IF آشنا میکند. اینطور که به نظر میرسد قرار است واچر به عنوان راوی داستان ما را با خودش همراه کند و داستان‌هایی را از جهان‌های موازی مارول به ما نشان دهد. و خب اولین داستانی که انتخاب کرده است کاپیتان کارتر نام دارد.

واچر به ما جهان اصلی را نشان میدهد و شروع داستان کاپیتان آمریکا را میبنیم، اما بعد به جهانی دیگر سفر میکنیم. در مورد نحوه خلق یک خط زمانی دیگر  گفته شد که وقتی از پگی کارتر درخواست شد از اتاق خارج شود اما او تصمیم گرفت بماند دقیقا همان لحظه‌ای بود که همه‌چیز عوض شد. این یعنی همانطور که واچر گفت تصمیمات کلیدی  نقطه آغاز یک خط زمانی متناوب هستند. این اتفاق ایده جالبی برای خلق مولتیورس است و میتواند دلیل خوبی برای شکل گرفتن تمام این جهان‌های بی انتها باشد زیرا اشخاص میتوانند برای هر  موقعیتی که در آن قرار گرفتند تصمیمات بی‌شماری بگیرند.

با تماشای قسمت اول سریال  ?…WHAT IF میفهمیم که تمرکز اصلی آن روی روایت داستانی جدید است که برای مخاطب سرگرم کننده باشد و قرار نیست به شخصیت‌ها بپردازد. این تصمیم منطقی به نظر میرسد زیرا تمام شخصیت‌ها دقیقا همان افرادی هستند که در دنیای سینمایی مارول با آنها آشنا شدیم و برای اینکه مخاطب به آنها اهمیت بدهد نیازی به شخصیت پردازی ندارند. اصلی‌ترین شخصیت‌های این قسمت، استیو راجرز، پگی کارتر، استارک و رد اسکال بودند که در اتفاقات این جهان هم نقش بسیار مهمی داشتند.

وقتی که پگی کارتر به ناچار تصمیم میگیرد به جای استیو راجرز سروم اَبرسرباز را دریافت کند تبدیل میشود به کاپیتان کارتر و کمی بعد هم سپرش را از استارک دریافت میکند. اما حالا استیو راجرز که در جهان اصلی یک قهرمان بزرگ است، یک سرباز معمولی باقی‌ میماند که حتی از پس دعوا کردن با دو نفر هم برنمی‌آید و این موضوع چندان جذاب نیست. اما خوشبختانه مارول تصمیم نگرفته تا استیو را از  کارهای قهرمانانه کنار بگذارد بلکه او را به نوعی به آیرون‌من این دنیا تبدیل میکند که مشابه آن را در کمیک Bullet Points دیدیم. استیو با گرفتن لباسی آهنین که بسیار شبیه اولین کاستوم تونی استارک است به کمک پگی و باکی میرود تا در کنار آنها با دشمنانشان مبارزه کنند. و این نشان میدهد بعضی چیزها هیچوقت عوض نمیشوند.

در انتهای قسمت اول میبینیم که پگی برای شکست دادن آن هیولا فداکاری میکند و از طریق دروازه‌ای که باز شده است به مکانی ناشناخته میرود و 70 سال پس از اتمام جنگ به لطف آزمایشات نیک فیوری روی تسراکت، بازمیگردد. با توجه به این اتفاق حالا او با استیو راجرز پیرمرد روبه‌رو میشود درحالی که خودش هنوز جوان است و اتفاقی شبیه در یخ گیرکردن کاپیتان آمریکا را به نوعی دیگر میبینیم. در ادامه دوباره شاهد صحبت‌های  واچر هستیم که میگوید با این کار قهرمانی جدید وارد مولتیورس شده است و او تمام این داستان‌ها را تماشا کرده بدون اینکه دخالتی کند. انتخاب واچر به عنوان راوی این سریال انتخاب هوشمندانه‌ای است چون او هم دقیقا مانند خود ما تماشاچی این سریال است و همانطور که ما نمیتوانیم کاری کنیم او هم نباید دخالتی در امور دنیای مارول کند. 

در کمیک‌های مارول واچر شخصیت مهمی است و داستان‌های جذابی از جمله گناه اصلی با حضور او روایت شده است و حالا دیگر زمانش بود که فراتر از دنیای کمیک برود و در دنیای سینمایی مارول هم نقش خودش را ایفا کند. نوع داستان گویی سریال ?…What if بسیار سریع است و اتفاقات با سرعت زیادی نشان داده میشوند. از آنجایی که اپیزود 30 دقیقه بیشتر نبود و خب برای انیمیشن سریالی معمولا شاهد زمان 20 دقیقه هستیم(انیمیشن‌هایی که قسمت‌های آنها به یکدیگر مرتبط هستند) شاهد ماجرای نسبتا کاملی بودیم و هرچیزی که لازم بود از  کاپیتان کارتر ببینیم دیدیم. اینکه سریال توانست به راحتی  هرچه را میخواهد نشان بدهد مدیون بیش از 20 فیلم MCU است، زیرا ما تقریبا با تمام عناصر و شخصیت‌ها آشنا بودیم و کافی بود داستان جدید به تصویر کشیده شود. به عنوان مثال اگر ما تسراکت را ندیده بودیم باید زمانی اختصاص داده میشد تا معرفی شود و توانایی‌های آن گفته شود، یا سروم ابرسرباز و اختراعات استارک باید هرکدام  به صورت منطقی داستان خودشان را نشانمان میدادند، ولی ?…What if به هیچکدام از این کارها نیاز ندارد. این موضوع میتواند یکی از نقاط قوت سریال باشد زیرا دستش را در استفاده از شخصیت‌ها و مفاهیم مارول باز میگذارد. در انتهای سریال هاکای برای چند ثانیه حضور پیدا میکند و با اینکه حضورش ضروری نبود اما برای طرفداران مارول اتفاق جذابی بود، حالا اگر همین اتفاق را در فیلمی میدیدم با انتقادات زیادی بخاطر حضور بی دلیل و بدون پرداختن به داستان آن روبه‌رو میشدیم.

انیمیشن ?…What if از نظر بصری هم زیبایی خاص خودش را دارد و در این زمینه با اینکه اولین تجربه مارول استودیوز بوده به خوبی عمل کرده است مخصوصا در نورپردازی‌ صحنه‌ها. اگر از افراد سخت‌گیر در این زمینه نباشید میتوانید از  تصاویر  انیمیشن لذت ببرید و سرگرم شوید. نبردها و لحظات اکشن هم جذابیت زیادی دارند و تاجایی که امکانش بوده هیجان انگیز انجام شده و خسته کننده نیست. این مورد که صداگذاری شخصیت‌ها توسط بازیگران دنیای سینمایی مارول  انجام شده نیز به سریال کمک زیادی کرده است. اما موردی که جای خالی آن بسیار حس میشد نبود لحظات خنده‌دار و فان بود. دنیای سینمایی مارول به این مورد بسیار مشهور است و در  فیلم‌ها و سریال‌ها چنین لحظاتی را زیاد میبنیم و خب طبیعی است که در انیمیشن به تصویر کشیدن لحظات سرگرم کننده و شوخی‌های عجیب راحت‌تر است اما چنین چیزی را نمیبینیم. در قسمت اول از این بابت کمبود حس میشود اما شاید در قسمت‌های بعدی که شخصیت‌های شوخ طبع بیشتری وجود دارند این موضوع هم حل شود.


نظر شما در مورد اولین قسمت سریال ?…What if چیست؟


بخوانید:

مقایسه 3 ویلن گاتهام با جوکر
ریبوت دنیای دیسی:۱۰ فیلمی که دوست داریم به ترتیب منتشر شوند
۱۰ تا از بدترین کارهایی که بتمن کرده است!!!
5 قهرمانی که ولورین رو شکست دادن
قوی‌ترین ویلن‌هایی که ولورین با اونها روبه‌رو شده


guest
33 دیدگاه
جدیدترین
قدیمیترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه کامنت ها
نیما

من عاشق زن های گندم

ASXJ

به نظر من به عنوان اولین انیمیشن دنیای سینمایی مارول خوب بود و تقریبا داستانی رو گفت که متوسط بود ولی خب جای شکرش باقیست که حداقل طرفداران رو تو خماری نذاشتن و یک اپیزود متوسط تحویل ما دادن.👏

بهراد کلهر

سلام به همه و ممنون از مقاله بسیار خوبتون
من قبل از انتشار قسمت اول فکر میکردم مارول میخواد به روند
افتضاحش تو انیمیشن پایان بده
چرا چون مقاله های که درباره ی سریال خوندم خوب بود و داستان جالبی داشت ولی با این سریال مارول خودش رو بد تر کرد و نشون داد دنیای انیمیشن ابر قهرمانی صد درصد برای دی سی هستش
به نظرم تا گندش در نیومده توی پنج قسمت جمش کنه

Iron Man

بهراد جان دقیقا کدوم روند افتضاح؟!

اسپایدرمن خارق العاده افتضاح بود ؟؟؟

انتقام‌جویان: قدرتمندترین قهرمانان زمین چی ؟؟؟

یا اصلا همین اسپایدرمن اینتو د اسپایدر ورس به کل سریال های انیمیشنی دی سی می ارزید !!

چی داری میگی ؟
درسته وات ایف یه خورده تو قسمت اول بد عمل کرد ولی این روند تو قسمت های دیگه قرار نیست تکرار بشه

....

آقا این وضعیت زشته بده مستهجنه
چی میگی؟ارزش جواب دادن نداری تو.پس حتما هالک علیه ولورین و اسپایدرمن اینتو د اسپایدر ورس و اسپایدرمن خارق العاده و …. رو ندیدی.
جواب ابلهان خاموشیست

Iron Man

درسته 👍👍

اهورا

صحنات اشکنش خیلی تخیلی بود و اصلا جنبه حقیقی نداشت.کاپیتان آمریکا 10 متر میپره؟!؟بنظرم میتونستن کمی جلوه حقیقی تری بدن اما در کل مولتیورسو خیلی خوب واچر توضیح داد و اگه این جهان ها رو در سریال لوکی به هم وصل کنن به نظرم جالب خواهد شد.همچنین از سایت خوبتون هم تشکر میکنم.

Iron Man

با سلام و خسته نباشید

قسمت اول بد نبود میتونست بهتر باشه چیزی که خیلی رو مخ بود مدت زمان سریال بود .

به رد اسکال کم توجهی شد می‌توانستند بیشتر روش کار کنند

ولی به هر حال نمره من به قسمت اول = ۷/۵

شهاب

رد هودش خوب بود

Hmdh(کمپین حمایت از کامنت اولی ها)

لطفا اسپم نفرستید

Last edited 1 سال گذشته by Hmdh(کمپین حمایت از کامنت اولی ها)
قهرمان

شما هم اگه قسمت اولو ندیدی میگی اسپم اصلا چرا آمدی اینجا ؟

قهرمان

رد هود کیه عزیزم دنیای دیسی نیستا

شهاب

از سریال تایتان هیچ توقعی نداشتم ولی ناموسا راضی ام کرد

شهاب

حقیقتش نامید کرد انتظار داشتم با توجه به تبلیغاتش الان شاهکار باشع

دکتر استرنج دوست ترول ها ( قاتل ترول سابق )

قسمت خوبی بود .
اکشن بدی هم نداشت
طراحی هم که عالی
نمره من : 8

جهرانوس

از نظر من فکر کنم قسمتاش بهم ربط نداشته باشن و فقط تو هر قسمت یه دونه از کامیک بوک های خوب سری what if…..?رو نشون بده و تو قسمتای بعدی سراغ مارول زامبی و اسپایدرمن دکتر اعظم بره

Iron Man

سلام
اسپایدرمن دکتر اعظم از قسمت های سریال حذف شده فکر کنم بخاطر ترسناک بودنش

دکتر استرنج دوست ترول ها ( قاتل ترول سابق )

مارول که یک ذره خشونت و ترس در فیلماش وجود ندارن
از همین حالا فکر درجه r گرفتن مون نایت رو از سرتون بیرون کنید

ماول ‌کم کم داره به فاز خشمگین میره از فیلمای ایندش مثل بلید(تیغه) مون نایت*سریال هست* موریبوس

جهرانوس

ممنون اطلاع نداشتم