captain america THE LAST AVENGER

نقد کمیک کاپیتان مارول: آخرین انتقامجو

کاپیتات مارول تا حالا خیلی کارها کرده از نجات انتقام جویان و مردان ایکس گرفته تا جنگیدن با تانوس و ویلن های کیهانی مارول و اون به معنای واقعی کلمه یک قهرمانه اما حالا توی اخرین داستانی که براش توی دنیای کمیک رقم خورده باید انتقام جویان رو بکشه! دوستان و هم تیمی های قدیمی خودش رو اما چرا؟ کسی که بیشتر سالهای عمرش رو قهرمان بوده حالا به چه قیمتی حاضره به یک شخصیت خبیث تبدیل بشه و حتی دوستانش رو بکشه. قبلا توی ماجرای جنگ داخلی 2 دیدیم که قهرمان ها به دو گروه تقسیم شدن و کاپیتان مارول مقابل بقیه قرار گرفت اما در اونجا عده زیادی از شخصیت های مارول حضور داشتن ولی حالا کارول باید تنهایی 6 عضو اصلی اونجرز رو بکشه که میتونه بزرگترین چالش زندگیش باشه.

نویسنده: Kelly Thompson
آرتیست ها: Lee Garbett ، Tamra Bonvillain
تعداد قسمت: 5 جلد
انتشار: 2019- 2020

“کاپیتان مارول: آخرین انتقامجو” آخرین آرک داستانی منتشر شده از سری جدید کمیک های  کاپیتان ماروله. این کمیک 16 قسمت داره که 5 قسمت آخرش به این آرک داستانی مربوط میشه و نکته جالب اینه که داستان آخرین انتقامجو که بخشی از کل داستان کمیک هست بیشتر از بقیه داستان معروف شد و بازتاب زیادی داشت حتی آرتیست های معروفی مثل باسلاجیک هم برای اون فن آرت هایی طراحی کردن. دلیل این ترند شدن و معروف شدن کمیک هم خب مشخصه، متفاوت بودن. Captain Marvel: The Last Avenger یکی از متفاوت ترین داستان هاییه که برای این شخصیت نوشته شده و خب وقتی توی سری اختصاصی یک شخصیت بقیه اعضای مهم انتقامجویان هم حضور دارن کمیک اهمیت بیشتری پیدا میکنه

از نکاتی که توی این کمیک جلب توجه میکنه و باعث میشه به طرفش جذب بشیم ظاهر جدید کاپیتان ماروله که هم با الهام از نماد های این شخصیت طراحی شده و هم کاملا با کاری که قراره بکنه هم خوانی داره. این کاستوم جدید ظاهر کاملا دارکی به کارول داده که کاملا اون رو آماده میکنه برا یک کار شرورانه و اونقدری زیبا بعه تصویر کشده شده که هر کسی با دیدن کاور هر جلد از این کمیک به خوندنش ترقیب بشه. اما جدا از کاور طراحی خود کمیک هم خیلی خوب انجام شده.

توی یک نگاه کلی داستان این آرک بشدت جذاب به نظر میرسه شخصیت ها هم همگی محبوب و معروف هستن و حتی طراحی خیره کننده ای هم داره اما نکته مهم اینه که کاپیتان مارول آخرین انتقام جو همینقدر که به نظر میرسه خوب هست یا نه و بعد از تموم کردن داستان از اون رضایت داریم آیا که متاسفانه کاملا اینطور نیست و این کمیک میتونست خیلی بهتر از چیزی که بود باشه بخاطر داشتن داستان جذاب و فضای خوب کمیک حتی میشد داستان بهتر از این اتفاق بیوفته. هرچند اتفاقت کمیک خیلی خوب بودن و همه چیز درست سر جای خودش بود اما سرعت اتفاق اتادن و روند ماجرا مشکل داشت که البته برای یک آرک 5 قسمتی میتونه خوب باشه.

کمیک با حمله کاپیتان مارول به ثور شروع میشه و در حین مبارزه این دو نفر داستان برای ما روایت میشه. مبارزه ثور و کاپیتان مارول چیزیه که خیلی ها دوست دارن بدونن چه نتیجه ای داره و بالاخره تو این کمیک داره اتفاق میوفته بعد اینکه مبارزه به فضا کشیده میشه و کارول با دور کردن میولنیر از ثور میتونه اون رو شکست بده میبینیم که کاپیتان مارول سر ثور رو تقدیم به Vox Supreme میکنه که خب اینجا یک سوال بزرگ پیش میاد واقعا کاپیتان مارول ثور رو کشت ؟ به همین راحتی خدای رعد کشته شد خب مشخه به این راحتی این اتفاق نمیوفته. همین اول کمیک وقتی این اتفاق افتاد انتظار میرفت این ماجرا به یک معما تبدیل بشه که چطور کاپیتان مارول راضی شد اینکار رو با همکار های قدیمیخودش بکنه اما خیلی زود دلیلش مشخص شد. توی جلد دوم به تمام سوالات ما جواب داده میشه و میفهمیم که ثور و آیرون من که از کاپیتان مارول شکصت خوردن کجا هستن و اون شخصیت هایی که تحویل Vox Supreme داده شدن کلون بودن.

اینکه کاپیتان مارول بخواد توی 24 ساعت 6 انتقامجو رو تحویل Vox Supreme بده یک چالش خیلی بزرگ و واقعا سخت به نظر میرسه برای هر کسی اما با توجه به اتفاقی که توی کمیک دیدیم همه چیز خیلی راحت و آسون برای کاپیتان مارول پیش رفت انگار اون از قبل برای این موقعیت آماده بود و جایی داشت تا انتقامجویان رو دور از چشم Vox Supreme نگه داره و حتی کلون ها هم برای اون آماده بودن تا تحویل بده بدون اینکه لباسش که قرار بود گزارش بده اون چیکار میکنه مانع کارش بشه. همه چیز فراهم بود کاپیتان مارول این مشکل رو به راحتی پشت سر بزاره.

حتی وقتی کارول قرار بود که با آیرون من بجنکه که یکی از دوست های قدیمی اون به حساب میاد و با هم همکاری هایی داشتن هرچند قبلا هم با هم جنگیدن اما حالا با هم دوست هستن و بدون هیچ مشکلی کارول قراره سراغ تونی استارک بره. توی خود کمیک هم کاپیتان مارول به دوستی اونها اشاره ای میکنه اونجا هم هیچ ماجرای احساسی و داستان خاصی بین اونها نمیبینیم فقط خیلی سریع تونی استارک هم از سر راهش برداشته میشه و کلونش رو کارول به ماه میبره. اینکه همه چیز کنار هم قرار گرفتن تا به کاپیتان مارول کمک کنن خوبه اما میتونست منطقی تر باشه و حتی این امکان وجود داشت که داستان بیشتر از 5 قسمت طول بکشه و تبدیل به یکی کمیک مستقل بشه چون پتانسیلش واقعا وجود داشت و این اتفاق نیوفتاد.

ویلن اصلی این کمیک که Vox Supreme در طول داستان مشخصی میشه که یک فرد نیست بلکه دو شخصیت متفاوت در یک جسم هستن. این شخصیت از ویلن های ناشناخته دنیای کمیک هستش با اینکه قبلا هم حضور داشته اما اینجا این فرصت رو داره که کاملا شناخته بشه و کمی بیشتر با اون اشنا بشیم. داشتن یک ویلن مستقل که به کاپیتان مارول هم مربوط میشه از نقاط قوت این کمیکه اما در آخر داستان میبینیم که خیلی راحت شکست میخوره و به یکی از امنیتی ترین زندان ها برده میشه وقتی کاپیتان مارول اون رو شکست داد قدرت همه انتقام جویان رو داشت اما طرف مقابل هم ترکیبی از دو شخصیت Supreme Intelligence و Vox  بود و انتظار میرفت بیشتر از اینها بتونه مقاومت کنه و خودش رو نشون بده.

یکی دیگه از مواردی که میشه برای آسون شدن کار کاپیتان مارول مثال زد، دستگاهی بود که آیرون من ساخت تا به کمک اون از شر لباس فضایی راحت بشه درسته که تونی استارک نابغس اما توی مدت زمان کم بدون شناخت از اون لباس و با کمترین تجهیزات و فقط با چند تیکه از لباسش تونست اون رو بسازه. به طور کلی کمیک طوری پیش میره که احساس میشه خالق های اون قصد داشتن خیلی سریع ماجرا رو با خوبی و خوشی تموم کنن و حتی برای سخت ترین مشکلات هم سریعا یک راه حل ساده پیدا میشه مثل وقتی که کاپیتان مارول با شی هالک رو به رو شد و به گفته خودش جنگیدن با اون کار خیلی سختیه و آمادگیش رو نداره اما میبینیم که اون رو هم به راحتی شکست میده و کلا توی این راه هیچ چالشی براش و جود نداره البته بجز گروگان ها.

Vox با کار گزاشتن تعدادی بمب توی کمپ های مختلف کری ها کارول رو مجبور کرد تا انتقامجویان رو برای اون بیاره که خب همونطور که گفتم توی این داستان مشکلات بزرگ خیلی راحت حل میشن اینجا هم طبق نقشه قبلی وقتی کارول مشغول سرگرم کردن Vox Supreme هستش انتقام جویان به کمک دوست کیهانی جدید کارول به سراغ کمپ ها میرن و بچهایی که بمب به اونها متصل بود رو پیدا میکنن توی انتهای کمیک چند شخصیت دیگه رو هم میبنیم که توی داستان نقی نداشتن اما حالا به کمک دوستان خودشون اومدن مثل گوست رایدر، اسپکتروم و … که خب کمک کردن قهرمان ها به هم طبیعیه و داستان رو جذاب تر میکنه. جدا کردن بمب از بچها حد اقل میتونست داستان هیجان انگیز تری داشته باشه بجای اینکه راحت پیش آیرون من برده بشن و همونجا بدون هیچ وسیله این مجات داده بشن.

جدی ترین مشکل این کمیک اتفاقاتِ خوبِ سریع بود و همچنین قابل پیشبینی بودن که اگه با این دو مورد مشکلی نداشته باشید میتونین از این داستان لذت ببرید چون همونطور که گفتم پایه داستان بشدت خوبه و طراحی مبارزات بیسن شخصیت ها هم عالی انجام دشه و میتونید از مبارزه قهرمان ها هرچند وتاه اما لذت ببرید پیشنهاد میکنم اگه به مارول بخصوص کاپیتان مارول علاقه دارید این آرک رو بخونید.

نقد کمیک کاپیتان مارول: آخرین انتقامجو
خلاصه
کاپیتان مارول آخرین انتقام جو یک ارک جذاب با حضور انتقامجویانه که توی جذب کردن خواننده به خودش کاملا موفقه اما با وجود عناصر خوب توی کمیک مثل داستان خلاقانه و ویلن جدید فرصت زیادی به داستان داده نشده و اتفاقت به طور بی منطقی سریع و قابل پیشبینی پیش میرن
6
خوب

نظر شما راجب این کمیک چیه ؟


بخوانید:

5 کمیکی که باید تو فاز 5 مارول استفاده بشه
 ۱۰ چیزی که راجب تسک مستر نمیدانستید 
۵ نسخه قدرتمند از تور
فاجعه آمیز ترین اختراعات دکتر دوم
معرفی ایونت AVENGERS . FANTASTIC FOUR: EMPYRE


guest
7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمیترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه کامنت ها
ماندانا

ولی کمیکش خوب بودا

ناشناس

لطفا کامیک فاینال کراسیس رو ترجمه کنید تاحالا جایی ترجمه نکرده این کامیک اولین حضور شخصیت سوپر کازمیک آرمور هم بوده.

Adam warlock

اره لطفاً ترجمه کنید

امیرعلی

کمیک متوسطی بود نمیدونم چرا مارول داره بعضی شخصیت های مثل کاپیتان مارول انقدر plot armor نشون میده همین باعث میشه داستان آسیب ببینه.

a.h.e

کاملا با نظرت موافقم امیرعلی

مهدی

این کمیک رو ترجمه می کنید؟

امیر ابراهیمی

بله ترجمه شده میتونین از این لینک دانلود کنید
https://www.comicon.ir/comics/farsi-comic/the-last-avengers/

Last edited 1 سال گذشته by امیر ابراهیمی