بررسی فان Avengers : endgame

حتما اسم فیلمی که رکورد فروش تاریخ سینما رو شکست شنیدید یا دیدید.فیلمی که به احتمال زیاد همه طرفدارای این سبک فیلم و دنبال کننده های مارول باهاش گریه کردن.

احتمالا تا حالا حدس زدین که درباره کدوم فیلم صحبت میکنم. Avengers Endgame

عده ای از منتقدا این فیلمو شاهکاری میدونن و بعضی بزرگان مثل مارتین اسکورسیسزی (کارگردان سرشناس و نام دار) این فیلم و در کل سری فیلمای مارول رو تنها سرگرم کننده خطاب میکنن و هیچ بعد سینمایی برای اونا در نظر نمیگیرن.

در ادامه با کامیکان همراه  باشید تا به بررسی این فیلم بپردازیم.

فیلم های مارول

زمنیه سازی و آماده شدن برای این فیلم

داستان اونجرز از اونجایی شروع شد که استیو راجرز لاغر مردنی ولی با دل و جرعت توسط دانشمندان ارتش آمریکا در طول جنگ جهانی برای آزمایش سروم سوپر سرباز انتخاب شد.و به این ترتیب فیلم کاپیتان آمریکا : اولین انتقام جو تولید تو ۲۰۱۱ شد.

البته قبل این فیلم تو سال ۲۰۰۸ “ironaman 1” ساخته شده بود که با جلوه های ویژه عالی و از همه مهمتر بازی فوق العاده رابرات دونی جونیور و امتیازای خفنی که گرفت مارول سر زبونا افتاده.

به همنی ترتیب مارول چندتا از قهرمانای خفنشو مسه ثور و هالک معرفی کرد تا همه رو برای فیلم اصلیشو شاهکارش اونجرز آماده کنه.

وقتی دیگه همه آماده شدن تو سال ۲۰۱۲ اونجرز ۱ منتشر شد که اصن موهای همه ریخت.همه قهرمانای خفن تو ی فیلم اونم تو ی تیم اونم با این بازیگرای خفن ( منظور مارک روفالو که خدا بیامرزه پدر کسیو که گزاشتش برای هالک).

بعدشم که دیگه داستانا و لوکی و پرپر کردن نیویورک توسط ارتش لوکی (دراصل ارتش تانوس) از اونورم پرپر کردن لوکی توسط حاج آقا تونی استارک و بقیه داستانو که خودتون میدونین.

قسمت بعدی اونجرز عصر اولتران بود که با هوشی که تو عصای لوکی بود اومدن ی محافظ برای زمین درست کنن ( توسط حاج آقا تونی و استاد بنر) که برعکس شد اصن ی اوضاعیو اولترون اینترنت و کپی و باز اولترون اومد ی چیزی بسازه اونم برعکس شد شد ویژن که اومد طرف اونجرز زدن ی شهرو دود کردن(سوکویا) یکی شونم مرد و بازم توسط حاج آقا تونی استارک و البته با کمک جناب ثور اینم رفع شد.

این قسمت کلی نکته داشت که میتونین برین تو مقاله اختصاصی این فیلم بخونین.

بعدش اونجرز اینفینیتی وار اومد (البته این وسط فیلمای اختصاصی شخصیاتاشون زیاد اومد مثل آیرون من ۲و۳ و کاپیتان آمریکا سیویل وار که چون بحث ما اونجرزه به اونا کاری نداریم) که اصن شروع شد دیگه مویی برای کسی نموند (اشاره به مردن ثور و لوکی و سالتو خوردن هالک) اومدن زمین زدن دکتر استرنج و حاج آقا تونی و پرپر کردن که دیگه مو ریزونشون تکمیل شه.

اصن این فیلم همش هیجان و جنگ و خفن این با اون میجنگید یهو ثور دیدن نمرده از اونور محافظان کهکشانم قاطی کردن و دو دسته شدن ی دسته فضا ی دسته زمین همینطوری بجنگ بجنگ و واکاندا و تایتان و اونور ارتش تانوس اینور خود تانوس بد استاد استار لورد اومد گند عظیمی زد باعث شد ی عده پرپر شن(اشاره به ایینکه میخواست تانوسو با سیلی زدن بکشه) این وسطا ی ویژن نامیم بود که سمگ ابدیت داشت همه گفتن این دیگه کیه بد دیدن بیشتر داره نقش مایکرویو بازی میکنه از عالم و آدم کتک خورد و سنگارو گرفت تانوسو ثور زد نسفش کردن ولی سرشو نزد تانوس بشکنو همه پودر جز بعضیا فییلم تموم و طرفدارا تو خماری و برادران روسوهم نشستن به ما میخندیدن خب همه اینارو گفتم تا بگم مارول ودیزنی ۱۰ سال و کلی فیلم و بودجه و بازیگر و همه کار کرد تا مارو آماده کنه برای انوجرز اندگیم که میخوایم از بخش بعدی خود فیلم بررسی کنیم.

برادران روسو و بازیگران اونجرز

تیم ساخت فیلم

حتما اسم برادران روسو رو شنیدید کارگردانایی که با ساختن فیلمای کاملا متفاوت تو سینما مثل کاپیتان آمریکا سیویل وار و اونجرز اینفینیتی وار حسابی قدرت و مهارتشون تو کشوندن طرفدارا به سینما و سرگرم کردن همه افراد حتی کسایی که طرفدار مارول نیستن رو به رخ جهان کشوندن(البته تو خماری گزاشتن مخاطبم مهارت بالایی دارن.که تو این فیلمم که دنباله اینفینتی واره مهارت کارگردانیشونو به رخ کشیدن مخصوصا اول فیلم که میخواستن ناامیدی مردم جهانو بعد از کار تانوس نشون بدن که فضای تاریک و تعاملی عالیی با مخاطب درست کرده بودن.

تقریبا میشه گفت بهترین گزینه های گارگردانی برای پایان فاز ۳ جهان سینمایی مارول همین براداری روسو بودن و هستن.که البته شیطنتایی داشتن مثلا گفتن هالک یک نبرد تمام عیار با تانوس داره که معلوم شد همرو سرکار گزاشته بودن.

بعد از کارگردانا میرسیم به تهیه کننده که دیگه نیازی به معرفی نداره و برای همه طرفدارای مارول و حتی سینما شناخته شدست که اون فرد کسی نیست جز کوین فایگی بزرگ مدیر مارول استودیو که تقریبا هرچی فیلم موفق داشته مارول این استاد عزیز تهیه کنندش بوده و آخرین آماری که هست فیلمایی که کوین تهیه کرده درکل تا حالا ۲۶.۸ میلیارد دلار فروش داشتن که بیشتر از کل فیلمای وارنر برادرز بودن البته فک کنم.(اشاره به گند زدن وارنر به کامیکا و فیلمای دی-سی).

از تیم بازیگری که دیگه نگم براتون همشون معرف حضور هستن از رابرت داونی جونیور که منتقدا میگن یکی از شانسای بهترین بازیگر اسکاره(البته طبق شایعات خود رابرت گفته که نامزدش نکنن) تا بازی خوب اسکارلت جوهانسون و فیگور ناامیدی و غم خوبی که کریس همسورث البته با شکم جذابش اجرا کرد.

اگه همه اینارو به علاوه قدرت بالای جلوه های ویژه دیزنی و مارول و استودیو تیم های درجه یک طراحی کنار هم بزارین میفهمین که اگه بخوانم نمیتونن فیلم بد تولید کنن.

الان شاید بگین همش خوب داری میگی و طرفدار مارولیو این حرفا ولی اینا همش حرفای من نیست و بزرگ ترین منتقدا و کارگردانای جهان اینارو گفتن.

طراحی صحنه

با شروع فیلم میبنیم که لانگ شاتایی از نیویورک به ما میدن و فضای خیلی دارکی همه جا رو گرفته که یکم آدمو یاده فیلم های دی-سی میندازه، و اون جلسه گفتار درمانی کاپیتان که خوده جو روسو هم حضوری داشت و به بهترین نحو ممکن ناامیدی رو به تصویر کشیدن.

صحنه ای که اسکات لنگ(انت من) از ونش میاد بیرون و داره تو شهر میچرخه و اون پسر دوچرخه سوار رو میبینه شاید کمتر دقت بشه ولی بازی فوق العاده اون پسر بچه که بدون گفتن دیالوگ و فقط با فیگورای صورت چقد خوب اوضاع بدو منتقل کرد؛ ولی یکی از ایرادای مهمی که داشت این فیلم دختر اسکات بود که وقتی همه پودر شدن ۷ سالش بود و الان که ۵ سال بعده باید یک دختر ۱۲ ساله گوگولی مگولی باشه که یهو مارو با یک خانوووم تقریبا ۲۰ ساله روبرو کردن که اگه دیالوگ “بابا” نبود فک میکردیم همسر اسکاته که دماغشو عمل کرده و آرایششو عوض کرده.

ولی کم کم وقتی که اسکات میره پیش بقیه اونجرز و میرن خونه تونی که محلی پراز آرامش و عشقه کم کم فضای دارک روشن تر میشه و میخواد امید داشتنو به بیننده منتقل کنه که همه درکنار هم میتونن قوی باشن.

یکی دیگه از ایرادایی که داشت البته نظر منه به عنوان یک بیینده کوچولو، وقتیکه رفتن تانوسو بکشن تانوسی درکار نبود بیشتر شبیه شرک بود که بجای غول سبز مهربان غول بنقش مهربان شده بود.

تقریبا از یک سوم اول فیلم بود که نکته ها و تیکه های فان به فیلم اضافه شد و حال و هوای بیننده رو یکم عوض کرد.

میرسیم به ازگارد جدید که یک بندر ماهیگیری داغونه که باید مقایسه بشه با ازگارد اصلی و ثور چاق تو خونه داغونش که هیچکاری نمیکنه و همرو ول کرده.

چیزی که اصلا تو مخ من نمیره دوست عزیزمون هاکایه که راه افتاده همرو میکشه و منطقشم اینه که شما زنده این بقیه نه، این وسطم یکی نیست بگه دوست عزیز آخه به توچه بعدم تو خودت زنده ای پاشو بریم بکشمت.

وقتی سفر در زمان شروع میشه واقعا فیلم به بخش خیلی جذابش وارد میشه که فیلمای قبلی رو از زاویه دیگه میبینیم که اونام به بهترین شکل ممکنه ساخته شدن تا کوچکترین تفاوتی نداشته باشن و مارو یاد خاطراتمون بندازن.

صحنه نبرد آخر فیلم هم که یکی از بهترین صحنه های نبرد تاریخ سینما به حساب میاد و هولی نرینیتی(کاپیتان،آیرون من،ثور) با هم سر تانوس خراب میشن که البته بزرگوار هرسه را مورد عنایت خویش قرار میدهد و آنها را روانه فنا میکند.

درکل باید گفت که طراحی صحنه و لباس ها با اینکه ایرادت کوچیکی داشت ولی از این بهتر نمیشد و واقعا شایسته جوایز زیادیه.

نبردهای حماسی

قطعا اگه اینفیتی وار و اندگیمو پشت سرهم نگاه کنین تفاوت میزان صحنه های نبردو میفهمین که تو اینفینیی وار یک دقیقه آروم نبود فیلمو پشا سرهم نبردای خفن و بزرگ و حماسی تشکیل میدادن ولی تو اندگیم تا یک ساعت اول فیلم خبری از نبرد نیست و نبر حماسی هم که فقط بخش پایانی فیلم بود.

صحنه پایانی فیلم رو به جرعت میشه بهترین صحنه نبرد حماسی تاریخ سینما انتخاب کرد، نه تنها وقتی محبوب ترین و قوی ترین قهرمانای سینما با هم سر تانوس خراب میشن ، وقتی که بقیه اونجرزم میان و متحد میشن و دیالوگ معروف کاپیتان “Avengers assembled” گفته میشه که مو به تنه آدم سیخ میشه.

این فیلم هرچی اول فیلم کم هیجان و بیشتر فلسفی بود تو بخش پایانی فیلم جبران کرد و تا چندوقت این نبردا تو ذهن میمونه.

مرگ تونی استارک

بخش های احساسی

این فیلم اگه صحنه نبرد کم داشت ولی تو صحنه های احساسی کم نزاشته بود.

از اول فیلم با صحنه های احساسی روبه روییم وقتیکه اسکارلت جوهانسون تو نقش ناتاشا رومانوف احساس یاس و ناامیدی خیلی خوب تو صحبت با کاپیتان معرفی میکنه.

صحنه فداشدن ناتاشا هم که صحنه فوق العاده احساسی با بازی خوب جرمی رنر در نقش کلینت که تو کل فیلم ها تا اینجا دیده بودیم که آموزش دیده بود احساسی نشه و وابسته نباشه دیدیم که شدیدا احساساتی شد و خیلی خوب علاقش به ناتاشا رو منتقل کرد.

صحنه دیدار ثور و مامانش و تونی باباش هم که فوق العاده بود با اینکه خیلی ها میگن بازیگر هاوارد استارک عوض شده بود ارتباط خوبی باهاش برقرار نکردن ولی درکل خیلی خوب مخاطبو تو فضا قرار دادن.

و میرسیم به بخشی که قطعا خیلی ها باهاش گریه کردن ، گرفتن سنگ ها و بشکن زدن و افتادن و پیتر و پپر و مرگ تونی و مراسم یادبود.

به نظرتون این صحنه بهتری از این میتونست ساخته بشه؟؟؟؟؟

بازی فوق العاده همه بازیگرا: تام هالند ،‌ رابرت و…

سوتی ها و ایرادات

میرسیم به بخش جذاب بررسی یعنی سوتی ها که حتی فیلمی با کیفیت و امکانات و تیم به این خوبی هم بدون ایراد نیست.

یکی یکی از اول شروع کنیم :

۱-صحنه دیگه دربارش توضیحی داده نشده جایی که کاپیتان مارول اومد دنبال تونی همونطور که تو فیلمای قبلی دیدیم چاله های پرش ۶ ضلعه ای که ایده جیمزگان بود برای جابجایی میان ستاره ای استفاده میشد که باید با سفینه ها اینکارو میکردن و سفینه تونی خاموش بود و تا جایی که میدونیم کارول دنورز این قابلیتو نداره؛ البته بازم میگم دراین باره توضیحی داده نشده شاید کاپیتان مارول میتونی جهش میان ستاره ای بکنه.

۲-آهنربا و راکتور تامین انرژی تونی استارک : توی آیرون من ۱و۲و۳ دیدیم که سینه تونی سوراخه و توش اون آهنربا قرار میگیره ولی وقتی از فضا تو این فیلم برگشت یکی راکتور به سینش چسبیده بود که وقتی اونو برداشت و داد به کاپیتان زیرش هیچ اثری از حتی عمل جراحی نداشت ، سوالی که پیش میاد اون سوراخ یهو چیشد . کجا رفت؟؟؟؟

۳-صحنه اون موشی بود که اسکاتو آورد پایینبا اینکه به هیچ وجه سوتی و ایراد به حساب نمیاد ولی سناریو آب دوغ خیاری بود برای بیرون اومدن اسکات لنگ.

پیشنهادهای بهتر شدن :

برای مثال همون مسول انبار برای کنجکاوی داشت وسایلو چک میکرد که دستگاهو روشن میکنه و اسکات میاد بیرون.

ولی بازم میگم اینا نظر شخصی من کوچولو و درکل نظر شخصی هرفرده برای سناریو.

۴-دختر اسکات لنگ که همونطور که قبلا گفتم باید ۱۲ سالش میبود که یهو ۲۰ سالش شد ظاهرا رشدش رفته رو حالت توربو.

پیشنهاد : بازیگر کوچیکتر.

۵-خنگ بودن عجیب بابای تونی همونطور که قبلا تو فیلمای قبلی اشاره شد هاوارد استارک فوق العاده باهوش و نابغه بود حتی تو سروم سوپر سرباز هم نقش مستقیمی داشت ولی تو زمانی که تونی رفت اونجا عجیب خنگ شده بود که یکی رفته نزدیکه تسراکت و خیلیم عجیب رفتار میکنه و تاحالام دیده نشده و تیپشم به اون زمان نمیخوره ولی اصلا هاوارد بهش شک نمیکنه و تازه بهش اعتمادم میکنه و داستان زندگیشم بهش میگه.

پیشنهاد : خوردن ماهی و کندر برای افزایش فسفر و هوش برای افزایش هوش هاوارد استارک.

۶-دیده نشدن کاپیتان پشت شیشه معلومی با فاصله ۱۳ سانت توسط پگی کارتر :‌ جایی که کاپیتان رفت تو دفتر پگی از فاصله خیلی نزدیک قفل شده بود روش اونم انگار نه انگار اونم تو امنیتی ترین ناحیه آمریکا تو زمان خودش.

پیشنهاد : خرید عینک مناسب برای پگی کارترجهت افزایش قدرت دید.

۷-اصن همون نفوذ کشکی تونی و کاپیتان به پایگاه شیلد اونم بخش به اون مهمی که هنک پیم و هاوارد استارک و تسراکت فعالیت میکنن که تونی با ی کت و کاپیتان با ی کلاه بدون هیچی دیگه رفتن اومدن اصن انگار نه انگار.

پیشنهاد : کلا عوض کردن تیم امنیتی شیلد.

۸-هماهنگ بودن سم و دکتر استرنج برای بازکردن پورت دقیقا سمت چپ کاپیتان : وقتی هنوز پورت باز نشده و سم ندیده کجایه دکترم باید ۱۰۰ تا پورت باز کنه و همرو مدیریت کنه اونم از فضا تو واکاندام باید بازکنه چطوری دقیقا سم سمت چپ کاپیتان در اومد؟؟؟؟؟

پیشنهاد : هیچی به مغز ناقصم نمیرسه.

۹-کاری نکردن ثور برای سفینه تانوس : توی اینفینتی وار دیدیم که ثور با استورم بریکر میزد یکی یکی سفینه هارو پرپر میکرد و میرفت بعدی به عبارتی همرو مورد عنایت خویشتن قرار داده بود ، ولی تو این قسمت داشتن بمب بارون میشدن هیچکاری نمیکرد منتظر نشسته بود کاپیتان مارول بیاد سفینرو بترکونه ، دکتر استرنجم که بجای استفاده از اون قدرتای خفنش رفت بود با آب داشت کار دستی درست میکرد ، کلا تو اندگیم خیلیا اندازه قابلیتاشون عمل نکردن.

پیشنهاد : برگزاری کلاس تقویتی برای آموزش قابلیت ها و قدرت های قهرمانان برای خودشون.

جمع بندی

واقعا این فیلم از بهترین فیلم های تاریخ به حساب میاد و همه این ایراداتی که گرفتیم برای این بود که از هر دوطرف نگاه کنیم و واقع بین باشیم.

همه میدونن که این فیلم ارزش چندبار دیدن رو داره و تا چندسال تو یادها میمونه و همش دربارش حرف میرنن و چندسال آینده میتونه یکی از بهترین مرجع های سینمای کلاسیک و قدیمی باشه.

حرف نویسنده (سخن بزرگان)

همه این حرف هایی که زدیم برای دورهم بودن و داشتن زمانی خوب درکنارهم بود ، اگه به علایق یا اعتقادهای بعضی ها ناخواسته توهین کردم معذرت خواهی میکنم و امیدوارم بتونیم کنارهم زمان های خوبی داشته باشیم و شمارو راضی نگه داریم.

اگر خوشتون اومد مارو به دوستاتون معرفی کنید و بزارین همه باهم پیشرفت کنیم.

ما همه شنونده نقدها و پیشنهاد های شما هستیم و کانال های ارتباطی ما برای ارتباط با شما فعالن


نقد و بررسی فیلم “انتقام جویان: جنگ ابدیت”