marvel

بررسی حق مالکیت شخصیت های مارول

یونیورس اختصاصی سونی

رایت کارکتر های مارول

یکی از داغ ترین بحث ها راجب دنیای سینمایی مارول ورود شخصیت های جدید به آن است . دنیای کمیک های مارول خیلی بزرگ و گسترده هستش به همین خاطر کارکتر های زیادی داره که خیلی از این کارکتر ها موقعی که هنوز فیلم های ابرقهرمانی سینما رو نگرفته بودن و طرفداری نداشتن به شرکت های مختلفی فروخته شدن مثل سونی و فاکس که معروف ترینشون هستن . اما بعد از اینکه مارول شروع کرد به ساختن MCU و کاری کرد شخصیت های مارول محبوب بشن حق مالکیت این شخصیت ها بیشتر از قبل مهم شد .

تصویر کلی از رایت شخصیت های مارول قبل از توافق فاکس و دیزنی.

بررسی حق مالکیت شخصیت های مارول

Fox 20th century

بعد از اینکه چند فیلم بر اساس مردان ایکس ساخته شد و استقبال زیادی ازشون نشد چون فیلم های خوبی نبودن بخصوص اخرین قسمت این مجموعه یعنی دارک فونیکس که کاملا فاجعه بود دیگه کار فاکس با شخصیت های مارول تموم شد البته فاکس فیلم های خوبی هم برای این مجموعه ساخته بود مثل فیلم ددپول 1 و لوگان که بین طرفدار محبوب شدن. بعد از توافق بین فاکس و دیزنی رایت کامل شخصیت شخصیت های ایکس من و چهار شگفت انگیز به مارول برگشت . بین این شخصیت ها یکی از معروف ترین ویلن های مارول یعنی گالاکتوس هم هست و الا میتونه به عنوان ویلن فاز های بعدی وارد MCU بشه که البته وارد کردن اینهمه شخصیت بعد گزشتن این همه مدت بدون اونا کار سختیه باید دید کوین فایگی و مارول استودیوز چه برنامه ای دارن .

مشکل دیگه ورود شخصیت های ایکس من به دنیای سینمایی مارول اینه که قراره همشون ریبوت بشن و این برای کسایی که بازیگرایی که فاکس برای این نقش ها انتخاب کرده بود رو دوست داشتن جالب نیست . بازیگری مثل جیمز مک آووی و هیوجکمن خیلی مناسب نقش های پروفسور ایکس و ولورین بودن و جایگزین کردن کسی برای اونا شاید نتونه مخاطبا رو راضی کنه . البته خوشبختانه قرار نیست نقش ددپول رو کسی غیر از رایان رینولدز بازی کنه .
چهار شگفت انگیز هم یکبار ریبوت شد و متاسفانه ریبوت ناموفقی بود ، امیدواریم مارول این گروه رو نجات بده و شاهد یک فیلم راضی کننده برای طرفدارای فنتستیک فور باشه . 


بررسی حق مالکیت شخصیت های مارول

Sony

کمپانی سونی یک شرکت بزرگ و سود آوره که باعث میشه دیزنی نتونه مثل فاکس اون رو هم بخره ، همین باعث شده سونی و مارول استودیوز قرارداد هایی با هم داشته باشن برای همکاری نه به طور کامل . یکی از برتری هایی که سونی توی این توافق ها داره داشتن حق مالکیت شخصیت محبوبی مثل اسپایدر منه که باعث میشه مارول همیشه دنبال توافق با سونی باشه بخصوص که اسپایدرمن دوتا فیلم اختصاصی توی MCU داشته و توی فیلم های دیگه ای هم مثل اونجرز اینفینیتی وار و سویل وار حضور پررنگی داشته که به راحتی نمیشه حذف بشه و از طرفی هم وقتی دیزنی میبینه ” فار فرام هوم ” سود زیادی داشته سهم بیشتری از فروش فیلم رو میخاد که باعث درگیری بین این دو کمپانی میشه . و چند روزی این خبر پخش شده بود که توافق اونها کاملا به هم خورده اما خوشبختنه دوباره با هم به توافق رسیدن و ما میتونیم اسپایدر من با بازی تام هالند رو توی MCU ببینیم .

سونی همیشه دلش میخاسته که یونیورس اختصاصی خودشو از شخصیت های مارول داشته باشه و اینم در نظر داشته باشین که وقتی مالکیت اسپایدر من رو داشته باشه فقط به یکی دوتا شخصیت ختم نمیشه در واقع تمام ویلن ها و کارکتر های فرعی رو هم داره که تعدادشون کم نیست . بعد از ساخته شدن دو فیلم از اسپایدرمن من فیلم ونوم با بازی تام هاردی که فیلم های موفقی هم بودن سونی به صورت جدی تر تصمیم داره این دنیای رو گسترش بده . شخصیت موربیوس کارکتر بعدیه مارول که سونی داره فیلم اختصاصی اون رو میسازه که میتونید اینجا اولین تریلر این فیلم رو ببینید . با پخش شدن این تریلر صحبت ها راجب ترکیب دو دنیای سونی و MCU  بالا گرفت چون توی فیلم ما یک نقاشی از اسپایدرمن رو دیدیم و همینطور شخصیت والچر که توی فیلم هوم کامینگ حضور داشت . با وجود اینها به نظر میرسه سونی هر جور دوست داره عمل  میکنه و گفته میشه فیلم های  MCU  روی فیلم های سونی تاثیر دارن اما برعکس این قضیه وجود نداره یعنی موربیوس و ونوم توی دنیای سینمایی مارول تاثیری ندارن .


بررسی حق مالکیت شخصیت های مارول

universal

یونیورسال از جایی حق شخصیت های مارول بدست آورد که مارول فقط فیلم ها رو تولید می کرد و وضیفه انتشارش بر عهده شرکت های دیگه ای بود یکی از این شرکت ها یونیورسال بود البته بعد از خریده شدن مارول توسط دیزنی انتشار فیلم ها رو هم خود دیزنی انجام داد اما همچنان حق بعضی کارکتر ها مثل هالک و نیمور دست یونیورسال هست برای همین مارول استودیوز نمیتونه فیلم اختصاصی هالک رو بسازه اما طبق قرادادشون مارول اجازه استفاده از هالک توی فیلم هایی که شخصیت اصلی اون کس دیگه ای باشه رو داره برای همین توی فیلم های تور رگناروک و اونجرز میتونه حضور داشته باشه . ولی با توجه به خبر ساخت سریال شی هالک احتمالا توافق جدیدی صورت گرفته که مارول میتونه سریال اختصاصی از شخصیت های متعلق به یونیورسال بسازه .


غیر از این کمپانی های بزرگ مارول با شبکه نتفلیکس هم قرارداد داشته که البته رایت کارکتر ها به صورت همیشگی به اونها داده نشده و فقط شخصیت هایی مثل دردویل ، پانیشر ، جسیکا جونز و … رو به مدت چند سال داشته باشه تا بر اساس اونها سریال بسازه ، این سریال ها با وجود موفقت هایی که داشتن کنسل شدن و امسال توافق مارول و نتفلیکس تموم میشه و این شخصیت ها هم به طور کامل به مارول برمیکردن .


امیدوارم مقاله بررسی حق مالکیت شخصیت های مارول براتون مفید بوده باشه .

بخوانید:

برترین سریال های دیسی
برترین سریال های مارول
۵ نسخه قدرتمند از تور
۱۰ ویلن برتر دیسی
معرفی جین فاستر