بلک آدام Black adam

معرفی شخصیت های حاضر در فیلم بلک آدام

بلک آدام بعد از سال ها در دست ساخت بودن ساخته و منتشر شد. فیلمی که هیجان های زیادی به واسطه شخصیت های حاضر درش براش وجود داشت. شخصیت هایی قدیمی و محبوب برای طرفداران دیسی که انتظار های زیادی برای دیدنشون در سینما کشیدیم. در فیلم میشه گفت شخصیت های نسبتن زیادی حضور داشتن که به اکثرشون هم از لحاظ پیشینه و معرفی پرداخته نشد و به چند دیالوگ کوتاه بسنده کردند. به همین خاطر در این مطلب میخوام این شخصیت هارو بهتون معرفی کنم و هم درباره قدرت ها و توانایی هاشون و هم درباره پیشینشون صحبت کنم.

دکتر فیت

dr fate دکتر فیت

یکی از قویترین جادوگرهای تمام دنیای کمیک، که اگه بخوام به همه توانایی ها و قدرت ها و ویژگی هاش کامل بپردازم یک مقاله کامل جداگانه لازم داره. توانایی های اصلی دکتر فیت یا بهتره بگم کنت نلسون از کلاه خود نابو گرفته میشه. این کلاه خود توسط نابو ارباب نظم، میلیون ها سال پیش ساخته شده و زمانی که میزبانش اون رو بر سر بزاره روح نابو به کمک و راهنماییش میپردازه و قدرت های بی نظیری به دست میاره. به همین خاطر هم شخصیت دکتر فیت محدود به کنت نلسون و یک فرد نیست و در صورتی که میزبان فعلیش کشته بشه، این عنوان میتونه به فرد دیگه منتقل بشه. کنت نلسون زمانی که کلاه خود نابو رو برسر گذاشت تقریبن تمام علم و دانش و اسرار دنیارو در بر گرفت.
از قدرت های دکتر فیت میشه به پرواز، جادوی فوق العاده قدرتمند، تلکنسیس، تلپاتی، نامیرایی، آسیب ناپذیری (زمانی که کلاه خود رو گذاشته باشه)، تلپورت، مهارت در نبرد، هوش زیاد، دانش بیکران، زور فراانسانی و… اشاره کرد.
دکتر فیت نقطه ضعف اصلی و بزرگی نداره، اما محدود بودن توانایی های جادویی و قدرت هاش رو میشه نوعی نقطه ضعف براش به حساب آورد. این یعنی در نبردهای خیلی طولانی و یا استفاده کردن از جادوهای خیلی قدرتمند و پیشرفته، دکتر فیت نیاز داره تا دوباره قدرت جادوییش رو بازیابی کنه و کم کم تحلیل میره. کمبود اکسیژن و هوا هم از موقعیت هاییه که میتونه روی توانایی های دکتر فیت تاثیر بذاره.

اتم اسمشر

اتم اسمشر Atom smasher

آلبرت راث استاین نوه شخصیت شرور Cyclotron است و قدرت هاش رو هم از همین شخصیت گرفته. آلبرت میتونه بدنش رو در ابعاد ملکولی کنترل کنه و اندازه خودش رو بزرگ یا کوچیک بکنه. علاوه بر اینکه میتونه اندازه خودش رو تا ۹ متر افزایش بده، جرم و چگالی بدنش رو هم میتونه تغییر بده. جالبه که بدونین زمانی که اندازه و ابعاد خودش رو بزرگ میکنه تقریبن در برابر هر ضربه و انفجاری کاملن مقاوم و آسیب ناپذیره. آلبرت در ابتدا تحت عنوان Nuklon فعالیت میکرد و با جرم و جنایت مبارزه میکرد، اما بعد از مدتی لقب خودش رو به اتم اسمشر تغییر داد.
از قدرت ها و توانایی های اتم اسمشر میشه به سرعت و قدرت و استقامت فراانسانی، تغییر سایز در ابعاد ملکولی، مهارت در مبارزه تن به تن و خلبانی اشاره کرد. اتم اسمشر اما نقاط ضعفی داره که باید بهشون توجه کرد. یکی از اونها ناپایداریش در ابعاد بزرگه، این به این معنی که ممکنه زمانی که خودش نمیخواد دوباره اندازش کوچیک بشه، و یا زمانی که در فرم بزرگ خودش قرار داره از هوش بره. علاوه بر این هنگام بزرگ کردن خودش باید حواسش هم باشه که اینکار رو بیش از حد انجام نده چون میتونه باعث از هم پاشیدگی ملکولی بدنش بشه و بکشش.

هاوکمن

hawkman هاوکمن

هاوکمن هم یکی دیگه از اون شخصیت هاییه که عنوانش به چند فرد مختلف تابحال رسیده و خواهد رسید. اولین هاوکمن شاهزاده خوفو از مصر باستان بود که یک سفینه فضایی از سیاره تاناگار (Thanagar) رو پیدا کرد و زمانی که با فلز Nth ارتباط برقرار کرد، روحش تغییر پیدا کرد و تبدیل به هاوکمن شد. فلز Nth فلزی ضدجاذبه و با قابلیت هایی خاص مثل پاسخگویی به فرامین ذهنی صاحبشه که کاستوم و تقریبن تمام تجهیزات هاوکمن از همین فلز ساخته شده. شاهزاده خوفو بعد از مرگش روحش تقدیس شد و به نوعی از بین نمیره و در زمان ها و مکان های مختلف منتقل و متولد میشه. هاوکمنی که ما در فیلم بلک آدام دیدیم، کارتر هال یک باستان شناسه که در سال ۱۹۴۰ متولد شد. جالبه که بدونین هر هاوکمنی که به وجود میاد، تمام خاطرات و مهارت ها و دانش افراد قبلی این عنوان رو داراست، به همین خاطر این شخصیت از تجربه، قدرت رهبری و تصمیم گیری، و مهارت نبردی بالایی برخورداره.
از قدرت های هاوکمن میشه به پرواز، تنفس زیر آب، مهارت در مبارزه تن به تن، استراتژیست ماهر بودن و ارتباط با حیوانات اشاره کرد.

سایکلون

مکسین هانکل یا همون سایکلون، نوه رد تورنادو اول، ابیگیل هانکل قهرمان کلاسیک دیسیه. مکسین در سن کم توسط یک دانشمند دیوانه به اسم تی.او مارو (t.o. morrow) دزدیده میشه و تکنولوژی نانوبات رد تورنادوی دوم که یک ربات بوده به مکسین تزریق میشه. اما تا چندسال هیچ نشونه ای از تغییر و قدرت گرفتن در مکسین دیده نمیشه، تا اینکه یک روز به صورت اتفاقی زمانی که عطسه میکنه، باد پارکینگ خونشون رو میبره و در طی زمان مکسین کم کم به قدرت هاش و توانایی هاش مسلط میشه. بعدتر مکسین به گروه جاستیس سوسایتی دعوت میشه تا برای آینده این گروه به عنوان فردی جوان آموزش ببینه و بعد از کامل شدن آموزش هاش با این گروه در چندسناریو همکاری میکنه.
از قدرت های سایکلون میشه به کنترل آب و هوا، خلق گردبار و تند باد، پرتاب و جهت دهی به آب و هوا و هوش سرشار اشاره کرد.

ساباک

sabbac

داستان و ماجرای فیلم حول محور تاج ساباک میگذشت. موجودیتی خاص و جادویی که میتونست به فردی که اون رو برسر میگذاشت قدرتی فوق العاده بده. این قدرت بی نظیر از ۶ شیطان از جهنم گرفته میشه که که چیزی شبیه به همون قدرت گرفتن شزم و برگزیده شدن به عنوان قهرمان اونهاست. شخصیت شزم دانش سالومون، زور هرکول، استقامت اطلس، قدرت زئوس، شجاعات آکیلیس، و سرعت مرکوری رو داشت. به همین صورت بلک آدام هم استقامت شو، سرعت هرو، زور آمون، دانش جهوتی، قدرت آتون، و شجاعت مهن رو داراست. SAHZAM اسم و کلمه‌ایه که حروف اول اسم خدایانی که بلک آدام و شزم قدرت هاشون رو ازشون میگیرن، تشکیل داده. حالا درباره ساباک (Sabbac) هم  به همین صورت ۶ شیطانی که قدرت هاش رو ازشون میگیره ساباک رو شکل میده : ستن (satan)، ایم (AYM)، بلیال (Belial)، بیلزباب (Beelzebub)، آسمودیس (Asmodeus) و کرتیس (Crateis). ساباک هم شبیه به شزم برای قدرت گرفتن باید «ساباک» رو بگه تا قدرت هاش رو از جهنم بگیره. ساباک توانایی پرواز و حرکت با سرعت فوق العاده، استقامت و زور بازوی زیاد، و پرتاب آتش از دهانش رو داره.

گروه اینترگنگ

black adma dc

گروه اینترگنگ در اصل و در کمیک های دیسی یک سازمان جنایی گسترده و بین المللیه که پیرو راه و مکتبیه که دارکساید در زمین برای پیشبرد اهداف شیطانیش خلقش کرد، درواقع اونها خدمتگزاران آپوکالیپس به حساب میان. این گروه با تکنولوژی های پیشرفته فضایی مجهز شدن تا بتونن با قهرمان های زمین مبارزه بکنن و زمین رو برای دارکساید آماده بکنن. البته در فیلم بلک آدام یک مقدار این داستان متفاوت بود و منبع تجهیزات پیشرفتشون ماده معدنی اترنیوم بود که در خندق پیدا میشه، و البته ارتباط و صحبتی هم از دارکساید و یا هدف این گروه دیده نشد. این احتمال اما هست که در آینده دنیای سینمایی دیسی بخوان از این پیشینه استفاده بکنن و ارتباطی بین این گروه و دارکساید به وجود بیارن.


بخوانید :

نکاتی که باید درباره فیلم بلک آدام بدانید!
معرفی کامل نیمور ساب مارینر
چرا سنتری نباید وارد MCU بشه
نقد و بررسی فصل سوم سریال پسران
چرا دکتر استرنج ۲ فیلم بدی بود؟