10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

با وجود چندین دهه داستان، پیدا کردن راهی برای ورود به ماجراهای متعدد ثور دشوار است. این داستان های کلاسیک برای خوانندگان جدید عالی هستند.

ثور بیش از هزار ساله که ماجراجویی رو برای مردم سراسر میدگارد به ارمغان آورده، چه به عنوان یک قهرمان فرهنگ عامه یا یک شخصیت در رمان ها. امروزه، این شخصیت به عنوان یکی از محبوب ترین شخصیت های مارول کامیکس شناخته می‌شه. از اوایل دهه 1960، انتشار اولین نسخه‌ی مارول از داستان های ثور باعث خوشحالی طرفداران مارول در سراسر جهان شد.در حالی که بسیاری از طرفداران دنیای سینمایی مارول یا بطور مشخص، این اسطوره کلاسیک اسکاندیناوی ممکنه برای خوندن کمیک های ثور مردد باشن، داستان های بسیار زیبایی از ثور وجود دارن که این شخصیت رو به شیوه های هیجان انگیزی مورد احترام قرار میدن و دوباره از نو تفسیر می کنن. از افسانه‌های حماسی گرفته تا ماجراجویی‌های دوستانه برای بچه‌ها، داستان ثور برای همه‌ست.

10/10 “سفری به درون رمز و راز” شماره 83، در طول زمان، همچنان محبوب و پرطرفدار مونده.

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

ثور اولین بار در سال 1962 و در کمیک شماره 83 “سفری به درون رمز و راز” ظاهر شد. در حالی که این کمیک در اصل یک مجموعه گلچین بود، ثور اونقدر محبوب شد که هنرمند جک کربی و نویسندگان استن لی و لری لیبر به سرعت این عنوان رو به کتابی با محوریت شخصیت ثور تبدیل کردن.داستان، با عنوان “ثور قدرتمند و مردان سنگی از سیاره زحل”، نشون میده که دکتر دونالد بلیک درست در زمانی از روستایی در نروژ بازدید می‌کنه که این روستا توسط بیگانگان فضایی مورد حمله قرار گرفته. بلیک به سرعت در غاری مجاور روستا پنهان می‌شه و با ناراحتی تکه چوبی رو که در غار پیدا کرده بود به دیوار می کوبه. از اونجا، بلیک به ثور قدرتمند تبدیل می‌شه و افسانه یکی از بزرگترین شخصیت های تاریخ کمیک رو آغاز می‌کنه.

10/9 “داستان های آزگارد”،این قلمرو ابدی رو گسترش داد.

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

جک کربی و استن لی در ادامه داستان‌های زیادی رو برای شخصیت ثور خلق کردن. شخصیتی که هر دوی اون ها بهش علاقه داشتن. کربی به ویژه خدای آذرخش رو مورد توجه قرار داد و از مهارت خودش در ترسیم ابعاد ماورایی استفاده کرد تا نسخه ای بسیار زیبا از آزگارد و بقیه‌ی نه قلمرو رو به تصویر بکشه.در بخش آخر کمیک سفری به درون رمز و راز با محوریت ثور، لی و کربی سری کمیک های داستان های آزگارد را خلق کردند. داستان های آزگارد، قلمرو خارق العاده ثور و ماجراهای شخصیت هایی مانند بالدر و سه جنگجو رو روایت می‌کرد. جک کربی و استن لی با گنجاندن داستان هایی که در کمیک سفری به درون رمز و راز نمی‌گنجیدن، کیهانی جاودانه از داستان ها رو شکل دادن.

10/8 «انتقام‌جویان» شماره 1 جای پای ثور رو در دنیای مارول محکم کرد

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

در حالی که دنیای اساطیر اسکاندیناویایی برای داستان های ثور بسیار مهم بود، خود ثور به یکی از سنگ بناهای دنیای مارول تبدیل شد. به دنبال موفقیت بسیاری از ساخته های خود، استن لی و جک کربی به دنبال پیوند دادن بسیاری از قهرمانان خود به همدیگه بودن. بدین ترتیب گروه انتقام جویان تشکیل شد.داستان اولین شماره کمیک انتقام‌جویان با اقدامی در آزگارد شروع می‌شه، در این داستان، لوکی باعث می‌شود هالک به‌شدت دیوانه و وحشی بشه و  از این طریق بتونه از برادرش ثور، حرف بکشه. با این حال، مرد آهنی، زنبورک و مرد مورچه ای هم به این مبارزه می پیوندن و این گروه پنج نفره با هم، خدای شرارت، یعنی لوکی، رو شکست میدن و سنت قهرمانانه جدیدی رو پایه گذاری می‌کنن.

10/7 “حماسه‌ی موجودات آسمانی” توسط سازندگان کلاسیک مارول نوشته شد.

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

پس از اینکه کربی و لی نوشتن کتاب رو ترک کردن، ثور با یک تیم خلاق همیشه در حال تغییر، به عنوانی خاص در کمیک های مارول تبدیل شد و چند داستان نمادین از این شخصیت در طی دهه 1970 خلق شد. با این حال، در این دوره زمانی، دوران تصدی روی توماس، نویسنده کلاسیک مارول در آن زمان، به ویژه در دوره نوشته شدن کمیک “حماسه موجودات آسمانی” یک نقطه برجسته بود.این داستان، که در کمیک ثور و در شماره های 293 تا 301 رخ داد، نوشته مارک گرونوالد و رالف ماکیو، و با طراحی عمدتاً توسط کیت پولارد بود. در طی این داستان، ثور که تبعید شده، به دنبال اینه که از نابود شدن جهان توسط آسمانیان قدرتمند جلوگیری کنه و در طول راه با جاودانگان (ایترنالز) و خدایان یونانی مبارزه کنه. اگرچه اغلب داستان های ثور پرمخاطب بوده، اما کمیک “حماسه موجودات آسمانی” یک اپرای فضایی حماسی بود که به زمینه سازی داستان های خدایان مختلف دنیای مارول کمک کرد.

10/6 “تصنیف بتا ری بیل” مسیر حماسی جدیدی رو برای ثور آغاز کرد.

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

کمیک شماره 337 ثور قدرتمند، موضوعی حیاتی برای این شخصیت بود: این آغاز دوره تصدی نمادین والت سایمونسون در این کتاب بود. سایمونسون سبک نوشتاری قهرمانانه و داستان های دلچسب و حماسی رو به این عنوان آورد و این موضوع در اولین داستان اون، “تصنیف بتا ری بیل” نمایان بود.یک گونه بیگانه از طریق کیهان فرار می‌کنه و توسط شخصیتی به نام بتا ری بیل، محافظت می‌شه. سیف، از ثور کمک می‌گیره، اما خدای آذرخش با یک شیطان اشتباه گرفته می‌شه و بیل، اون رو در یک مبارزه به بهترین شکل ممکن شکست میده. در این داستان به طور شگفت انگیزی، بیل با قدرت ثور پیوند برقرار کرده، و دوره ای هیجان انگیز و متفاوت رو برای این کاراکتر منعکس می‌کنه.

10/5“مانند خفاشی خارج از هل” شاهکاری حماسی از سیمونسون بود.

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

نوشتن داستان ثور توسط سیمونسون با ماجراجویی های حماسی یکی پس از دیگری همراه بود، زیرا این هنرمند از اسطوره کلاسیک، آثار کربی و لی و تخیل قدرتمند خودش برای تقویت دوباره این شخصیت استفاده کرد. این مسئله به بهترین وجه در کمیک شماره 362 ثور، یعنی “مانند خفاشی خارج از هل” بود.این داستان که توسط سایمونسون طراحی و نوشته شده، ادامه داستان ماجراجویی های ثور، خدای متحدش یعنی بالدر، شرور عصر نقره ای به نام جلاد، و گروهی از وایکینگ های عرفانی رو به تصویر می‌کشه که برای رهایی ارواح به ناحق به دام افتاده در عالم اموات اسکاندیناویایی به نام هل، تلاش می‌کنن. افرادی که در تعقیب اون‌هان، به شدت در حال حرکت هستن، و در یکی از بهترین لحظات در کمیک‌ها،  جلاد رو وادار می‌کنن تا آخرین مقاومت خودش رو، روی پل اسطوره ای گیالربرو انجام بده. برتری سایمونسون در نوشتن این عنوان، کاملاً پیوند داستان های جدید و قدیمی رو به خوبی نشون میده.

10/4 “قورباغه‌ی آذرخش” به طرز شگفت انگیزی از بقیه کمیک ها متفاوته.

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

همه کارهای سایمونسون حماسی و نفس گیر نبود – گاهی اوقات اون بیشتر به طنز و جذابیت داستان تکیه می‌کرد. کمیک ثور در شماره های 364 تا 366 داستان این خدای آذرخش رو روایت می‌کرد که توسط لوکی به قورباغه تبدیل شده بود و داستانی متفاوت به خوانندگان ارائه می‌داد.به عنوان “قورباغه‌ی آذرخش”، ثور درگیر جنگی بین قورباغه ها و موش های پارک مرکزی می‌شه. ثور در کنار متحدش، پادلگولپ، به قورباغه ها کمک می‌کنه تا از خودشون دفاع کنن. در عوض، قورباغه ها به ثور کمک می کنن تا به آزگارد برگرده، جایی که می‌تونه از برادرش انتقام بگیره تا بتونه دوباره به  شکل انسان دربیاد.

10/3 نسخه سوم ثور، داستان این شخصیت رو در دهه 2000 به روز کرد.

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

پس از اینکه سایمونسون نوشتن داستان ثور رو ترک کرد، این کمیک، خالقان مختلف و سوپراستاری مانند دن یورگنز و مایک دئوداتو رو به خودش دید که ادامه ماجراهای خدای آذرخش رو می‌نوشتن و طراحی می‌کردن. با این حال، قطعه بسیار مهم بعدی از داستان های ثور در کمیک نسخه سوم ثور، نوشته جی. مایکل استرازینسکی و طراحی الیور کویپل، بود.این کمیک، پس از وقایع راگناروک، داستان ثور رو در دنیای جدید و پس از اتفاقات جنگ داخلی/جنگ‌زدایی مارول ادغام کرد. کویپل در این کمیک، یک آزگارد جدید و اثیری رو در براکستون، اوکلاهاما ایجاد کرد، و استرازینسکی ثور رو در ماجراجویی هایی برای بازسازی خونه اش روی زمین هدایت می‌کرد. 

10/2 کمیک “قصاب خدایان” یک داستان فانتزی فضایی فوق العاده‌ست.

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

تیم خلاق بعدی که نویسندگی و طراحی داستان ثور رو بر عهده گرفتن، جیسون آرون و اساد ریبیک بودن که در فیلم “ثور: خدای آذرخش”، این شخصیت رو وارد یک دوره عالی از فانتزی کهکشانی کردن. نکته جالب توجه و خاص این داستان، وجود شخصیت «قصاب خدایان/ نابودگر خدایان» بود که گور، قصاب خدایان رو معرفی می‌کرد، شرور اصلی فیلم مورد انتظار “ثور: عشق و آذرخش”.در کمیک “خدای آذرخش” در شماره های 1 تا 11، آرون و ریبیک داستان هیجان انگیز و پیچیده ای از معنای الوهیت در دنیای مارول می بافن. این داستان که یک داستان به نویسندگی جیسون آرون بود، شامل سفر در زمان، کوسه‌های فضایی، و نبردهای حماسی می‌شد که همگی توسط ریبیک به زیبایی به تصویر کشیده شدن.

10/1 نسخه چهارم ثور، نسخه جدیدی از خدای آذرخش رو به خوانندگان معرفی کرد.

10 تا از کمیک های ثور که همه باید حداقل یک بار بخونن

پس از موفقیتش در کمیک “خدای آذرخش”، جیسون آرون داستان ثور مخصوص به خودش رو با عنوان “نسخه چهارم” در کنار هنرمند راسل داترمن ادامه داد. معرفی جین فاستر به عنوان ثور جدید یک حرکت جسورانه بود که به طرفداران مارول، شروع یک عصر جدید رو نوید می‌داد.در نیمه اول داستان این مجموعه، ثور جدید با شرور های قدیمی و جدید روبرو می‌شه، از ترول های سنگی گرفته تا شرکت نفتی راکسان. در طی داستان، همچنان که دنیای بزرگ‌تر مارول با یک شخصیت جدید و مؤنث از ثور کنار میاد،  اون با شخصیت‌هایی مانند اودین روبرو می‌شه. این کمیک، داستانی از میراث و قدرت به نویسندگی آرون و با هنر زیبای داترمن، ماجراجویی‌ای حماسی برای طرفداران ثور در همه جای دنیاست.

کدوم یکی از این کمیک ها رو مطالعه کردید؟


بخوانید :

اگه از فیلم The Batman خوشت اومده این کمیک هارو بخون
تمام ایرادات و سوتی های فیلم موربیوس
۱۰ تا از بهترین انیمیشن های مردعنکبوتی
بهترین فیلم های انیمیشنی بتمن